T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KOCAELİ / KARTEPE - Avni Akyol İlkokulu

Avni Akyol Kimdir?

25-02-2018

 

   Millî Eğitim Bakanı

 Görev süresi

30 Mart 1989 – 20 Kasım 1991

Kültür Bakanı

Görev süresi
21 Temmuz 1977 – 5 Ocak 1978

 

         DÜZCEDE 1931 YILINDA DOĞAN AVNİ AKYOL İLK VE ORTAOKUL ÖĞRENİMİNİ DE DÜZCEDE YAPTI. 1952 YILINDA BOLU ÖĞRETMEN OKULUNDAN MEZUN OLDU. 1931 TEMMUZ 1952 DE RİZE MERKEZ DAĞSU OKULUNDA STAJYER ÖĞRETMEN OLARAK GÖREVE BAŞLADI. ASKERLİK HİZMETİNDEN SONRA 31 EKİM 1955 DE ADAPAZARI SAPANCA KIRKPINAR OKULUNDA GÖREVLENDİRİLDİ. 13 AĞUSTOS 1956 TARİHİNDE ADAPAZARI HENDEK CUMHURİYET OKULU BAŞ ÖĞRETMENLİĞİ VE MAARİF MEMURLUĞU GÖREVİNE GETİRİLDİ. 24 MART 1960 DA KARS TA İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞLİĞİ GÖREVİNE BAŞLADI. 1962 DE ZONGULDAK HALK EĞİTİM BAŞKANLIĞINA GETİRİLDİ. BU GÖREVDE 2 YIL ÇALIŞTIKTAN SONRA HALK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ŞUBE MÜDÜRÜ OLARAK GÖREVLENDİRİLDİ. BU ARADA GAZİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ PEDAGOJİ BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLDU.

 

            ANKARA ÜNİVERSİTESİ EGİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDE EĞİTİM İDARESİ VE PLANLAMASI PROĞRAMINDA EĞİTİM PLANLAMASI YÜKSEK LİSANS DİPLAMASI (MASTIR) ALDI. A.B.D. SOUTHEASTEM ÜNİVERSİTESİNDE KENDİSİNE FAHRİ DOLTORA VERİLDİ.

 

          1959 YILINDA OKUL MÜDÜRLÜĞÜ YAPTIĞI SIRALARDA YÜKSEL HINCAL İLE EVLENEN AVNİ AKYOL´UN BİR KIZ,İKİ ERKEK OLMAK ÜZERE ÜÇ ÇOCUĞU VARDI.AKYOL OĞLU ÖNDERİ 1960 TA ÜMİT´İ 1994´TE KAYBETTİ.AKYOL, OĞLU ÜMİTİN ADINA MEMLEKETİ DÜZCE´DE AVNİ AKYOL ÜMİT KÜLTÜR VE ÜĞİTİM VAKFINI KURDU.

          1964 VE 1967 YILLARI ARASINDA KÖY İŞLERİ BAKANLIĞINDA TOPLUM KALKINMASI VE YERLEŞTİRME,PLANLAMA VE KOORDİNASYON ŞUBESİ MÜDÜRLÜKLERİ,TOPLUM KALKINMASI, PİLOT PROJE ÇALIŞMALARI ÖĞRETİM ÜYLEİĞİ VE YÖNETİCİLİĞİ,

1967-1971 BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATINDA :ARAŞTIRMACI VE UZMANLIK TEMSİL VE YAYIM ŞUBESİ İL PLANLAMA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ,

1972-1977 YILLARI ARASINDA GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞINDA MÜSTEŞAR,


      BU GÖREVLE BİRLİKTE :

1973-1976 YILLARI ARASINDA YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU ÜYELİĞİ HACETTEPE ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞAN AKYOL 1977 YILINDA POLİTİKAYA ATILMIŞTIR

1977-1980 DÖNEMİ BOLU MİLLETVEKİLİ,

SÜLEYMAN DEMİREL HÜKÜMETİNDE KÜLTÜR BAKANI,

T.B.M.M. MİLLİ EĞİTİM VE MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONLARI ÜYELİKLERİ,

1987-1991 DÖNEMİ :

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

T.B.M.M. MİLLİ EĞİTİM KOMİSYONU BAŞKANLIĞI,

1989 TURGUT ÖZAL

1989 YILDIRIM AKBULUT

1991 MESUT YILMAZ HÜKÜMETLERİNDE MİLLİ EĞİTİM BAKANI,

1991-1999 DÖNEMİ :BOLU MİLLET VEKİLİ ;

1993 YILINDA ANAVATAN PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MKYK ÜYESİ, YEREL YÖNETİM, KADIN EĞİTİM VE KÜLTÜR İŞLERİ BAŞKANI,


      1994-1996 YILLARI ARASINDA DA PROFESYONEL YÖNETİCİ OLARAK ÖZEL SEKTÖRDE DANIŞMANLIK, MURAHHAS AZALIK, YÖNETİM KURULU BAŞKANLIKLARI, DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI PLAN ÇALIŞMALARINDA KOMİSYON BAŞKANLIKLARI VE ÜYELİKLERİ,

T.B.M.M. KÜLTÜR, SARAY VE YAYIN KURULU GENEL KOORDİNATÖRLÜĞÜ,ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURULU MİLLİ KOMİTE ÜYELİKLERİNDE BULUNMUŞTUR.

 

       YİRMİ CİVARINDA KİTAP VE İNCELEM – ARAŞTIRMA YAYIMI, OTUZUN ÜZERİNDE VAKIF VE DERNEKLERİN KURUCUSU, BAŞKANI, BAŞKAN VEKİLİ, ÜYESİ OLAN AKYOL 30 EYLÜL 1999 TARİHİNDE VEFAT ETMİŞTİR.

 

 

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 11.07.2013 - Güncelleme: 25.02.2018 16:15 - Görüntülenme: 3264
  Beğen | 0  kişi beğendi